8 principů, jak proměnit své SNY v realitu

Odpověděli jste si někdy na otázku, co činí úspěšné lidi opravdu úspěšnými? Co je odlišuje od těch ostatních, kteří mají plnou hlavu snů, ale realita je v nedohlednu? Když se vysloví slovo úspěch, většina lidí si představí vysoko postaveného manažera nebo člověka obklopeného materiálním bohatstvím. ÚSPĚCH má však mnoho podob, pro každého z nás to bude znamenat něco úplně jiného.

Ve své praxi se zabývám oblastí osobního rozvoje druhých lidí. Téma tohoto článku je tedy především o ÚSPĚCHU v osobní (vnitřní) změně – ať už se jedná o změnu nezdravých vzorců myšlení a chování, překonání vnitřních „traumat“ a bolestí, zlepšení vztahu či nalezení sebe sama. Jedná se o úspěchy, které odráží vaše SNY a TOUHY.

A přestože na splněné sny věřím, nejsem zastáncem rychlých a „laciných“ návodů na štěstí. Pokud jste na tom stejně, přečtěte si PRINCIPY, které mě ke splněným snům vždy dovedly. Není to zadarmo, ale má to své výsledky:

1. „ČISTÝ“ ZÁMĚR

Záměr je jeden z nejdůležitějších faktorů, které k osobní změně nutně potřebujete. Potřebujete se totiž zorientovat sami v sobě a uvědomit si, co vlastně chcete změnit, za čím jdete, o čem to vše je. V opačném případě nevíte, kam kráčíte.

U záměru nikdy nezapomeňte na jednu velice důležitou věc – záměr nevychází z vaší hlavy (mysli), ale z vašeho SRDCE. Záměr vedený rozumem se vám bez problému také vyplní, ale až svého cíle dosáhnete, budou tomu chybět ty pravé emoce, to pravé uspokojení, hloubka, a především ty správné hodnoty. A věřte mi, že z dlouhodobého hlediska vám to štěstí nepřinese!

Uvedu na to příkladu sportovce, který touží po medaili. Cíl má tedy stanoven, ale místo poctivého tréninku a vytrvalosti si napomůže dopingem či podplacením rozhodčího. Cíle dosáhne, otázkou však zůstává, jaké to bude mít jednou důsledky, a zda mu to přinese dostatečné uspokojení. A teď si to jen převeďte do svého života. Dali jste si za cíl, že toužíte být šťastní a mít čas jen pro sebe – bez ohledu na svou rodinu a své děti se soustředíte jen na sebe, jen na svůj čas, jen na svůj rozvoj – a když už si budete myslet, že jste dosáhli cíle, zjistíte, že za tou cílovou páskou stojíte sami. Bez vaší rodiny, bez vašich přátel. Stanovte si takový záměr, který pozvedne nejenom vás, ale i ty, na kom vám záleží! Vše je o rovnováze.

2. SOUSTŘEĎTE SE NA PROCES, NE NA VÝSLEDEK

Cíl máte stanovený, ten v tuto chvíli nepotřebujete – teď se soustřeďte na proces, abyste se ke svému cíli dostali. Když budete chtít zlepšit vztahy např. se svým mužem (ženou), nebudete se každý den trýznit tím, že to ještě není tak, jako před dvaceti lety. Důležité je zaměřit se na maličkosti, které vás postupně dostanou tam, kam chcete.

Radujte se z každodenních vítězství, z toho, co se vám již podařilo ve vztahu změnit. Váš záměr byl jednou vysloven, to stačí, teď se soustřeďte na každý krok, ne na medaili, ale na to, jak se k ní dostanete. Jinak hrozí, že budete každý den žít tím, co byste chtěli, místo toho, abyste si všímali, co již máte a stojí za to se z toho radovat. K vašemu cíli bezpochyby dojdete, ale ve správný čas!

3. TVRDÁ PRÁCE

Miluji stará pořekadla, je v nich spousta pravdy a poznání. V tomto bodě rozhodně platí „bez práce, nejsou koláče“. Když chcete uběhnout maraton, také musíte tvrdě trénovat, abyste to zvládli. Pokud tedy toužíte zkvalitnit svůj vztah s manželem či vaší matkou, zbavit se různých návyků, apod., je to především o pravidelném tréninku a vytrvalosti. Dnes existuje mnoho metod, jak na to – můžete si zvolit metody, při nichž si různým způsobem „čistíte“ zážitky z minulosti, inspirovat se východní filosofií a učit se ovládnout svou mysl nebo cokoliv jiného. Ať tak nebo jinak, musíte do toho dát kus sebe. A když se budete někdy cítit na dně, položte si otázku: „Chci změnu? Co jsem ochotný pro to udělat?“ Vstaňte a pokračujte tam, kde jste přestali.

4. TRPĚLIVOST

O trpělivosti jsem psala již v minulém článku. Trpělivost je nezbytný parťák, který na své cestě za změnou nutně potřebujete. Nechtějte vše hned, počkejte si na to, až vám vaše jablko uzraje, abyste si mohli dokonale vychutnat jeho sladkou chuť. Rychlá vítězství mají většinou krátká trvání!

5. ODVAHA A ODHODLÁNÍ

Když něco chcete, běžte za tím! A jestli spadnete na zem?  Spadnete a někdy hodně tvrdě. Odvážný však není ten, kdo se do něčeho pustí a spadne, ale ten, kdo se vždy dokáže znovu postavit na nohy. Nikdy se nevzdávejte toho, co v životě doopravdy chcete, protože až se jednou otočíte, buď můžete litovat toho, co jste neudělali nebo se radovat z toho, co jste udělali.

6. „SPRÁVNÝ TÝM“ – Když procházíte větší osobní změnou, potřebujete mít kolem sebe lidi, kteří vás podpoří. Cokoliv tedy ve svém životě měníte, a čím těžší téma, tím je to důležitější, obklopujte se těmi, kdo vám věří, kdo vám pomohou se zvednout, když spadnete. Kdo vás slovem podpoří, když to budete chtít vzdát. Tito lidé budou to nejcennější, co v dané chvíli budete mít – budou vaší oporou do doby, než se tu oporu naučíte vybudovat sami v sobě.

7. AKCE/ZMĚNA

Jeden z nejdůležitějších bodů na celé proměně. Když chcete ve svém životě něco změnit, musíte sami se změnou začít. Nemůžete tedy sedět na sedačce a modlit se, aby se vám zpevnil zadek – NE, musíte vstát a jít cvičit. Když máte problémy v partnerství, nebudete se soustředit na to, k jakému terapeutovi pošlete manžela (manželku), ale zaměříte se sami na sebe. Když budete bojovat s kolegyní v práci, nebudete v hlavě vymýšlet různé strategie, jak se jí zbavit, ale postupně budete měnit svůj postoj. Je to na vás, nikdo jiný tu změnu za vás neudělá. ČIN/AKCE jsou důkazem toho, co jste do toho ochotni dát.

8. RADOST

Tento bod je něco navíc. Cokoliv ve vašem životě děláte, nezapomeňte na radost a smích. Vnitřní rozvoj a s tím spojená touha mít skvělý život, vyrovnané vztahy a splněné sny, jsou tím nejdůležitějším, co si můžete přát. Ale je to běh na celý život. Proto se u toho nezapomeňte taky bavit a radovat se z každodennosti.

A já už Vám závěrem jen popřeji, aby se ty vaše sny, touhy a přání co nejdříve otiskly do reality všedního života. VAŠEHO ŽIVOTA.