Buďte VY tou změnou ve vašem životě…

Ve své praxi, ať už dříve jako HR Manager nebo v současné soukromé praxi, se setkávám především s lidmi, kteří touží ve svém životě najít rovnováhu. Co však stojí na cestě k tomu, aby jednoduše k tomuto stavu došli je skutečnost, že vůbec nevědí JAK NA TO. Nejčastější věta zní: „Já vím, že musím něco ve svém životě změnit, ale netuším CO ani JAK“.

Nastartovat změnu v životě se někdy může zdát jako nadlidský úkol, ale věřte, že často je to lehčí než se může zdát. Nikdy však sebe samé neporovnávejte s ostatními. Co je pro někoho maličkost, pro druhého může být ohromná dřina. Každý jsme jedineční, každý máme svá citlivá místa a své výzvy. Nicméně princip nastartování změn v našem životě je stejný pro všechny z nás.

Jedním z nejdůležitějších uvědomění v procesu změny je skutečnost, že jsem to  a nikdo jiný, kdo změnu může udělat. Pokud tedy zrovna teď přemýšlíte, jak moc jste nešťastní v práci, protože máte neustálé konflikty s kolegyní, která vám „pije krev“ nebo už nemůžete vydržet s manželkou, která vás dovádí k šílenství nebo snad žijete s pocitem, že všichni se proti vám spikli, protože dlouhodobě nemůžete najít práci nebo cokoliv jiného, co vám bere energii, udělejte STOP. Zastavte toto vnitřní video – nemá to šťastný konec.

Dokud vy sami neseberete odvahu a sílu postavit se realitě a připustit, že možná právě VY potřebujete sami na sobě a ve svém životě něco změnit, aby se mohli změnit lidi a okolnosti kolem vás, věřte mi, že váš životní scénář zůstane nadále stejný. Pokud zůstanete ve „statusu“ oběti, tak jediné co se může změnit jsou „herci“ – nová manželka, nová práce s jinou kolegyní, atd.….. dříve či později bude vše při starém. A proč? Protože jste nepochopili, že je to o VÁS.

Nepochopili jste CO je důležité změnitCO se máte v životě naučitCO překonatčemu porozumět, abyste mohli znovu vykročit pravou nohou. A pak už je jedno, zda to bude se stávajícími „hráči“ nebo svůj „tým“ vyměníte, důležité bude, že jste pochopili a změnili to, co bylo zapotřebí. A proto jedna z nejdůležitějších věcí, které učím lidi kolem sebe je jednoduché uvědomění:

 Buďte VY tou změnou ve vašem životě.

Je to první a to nejdůležitější pochopení, které proces změny startuje. Fajn, a co dál?

Pamatujte, že cokoliv v životě děláte, musí mít nějaký smysl – váš mozek potřebuje „slyšet“ důvody PROČ změnu chcete. Pokud tedy patříte k těm, kteří věci řeší více rozumem než vnitřním vedením, věřte mi, že když dostanete rozum na vaší stranu, půjde vám vše líp – nedojde totiž k vnitřnímu boji mezi duší a rozumem. Průběh je pak následující:

 Uvědomění, že chci něco změnit – Hledání CO a PROČ – Odkrývání „bloků“ a překážek – Transformace

Druhým krokem ke změně je tedy identifikace CO vlastně chci změnit. Zdá se to být absurdní, ale pro mnoho lidí je obrovský problém vůbec odpovědět na otázku „CO“. Cítí se nešťastní, frustrovaní, neustále unavení, nutně potřebují změnu, ale nevědí, kde začít, nevědí CO mají na sobě měnit. V těchto případech jsou opravdu vhodní koučové, poradci, konzultanti nebo kdokoliv jiný, kdo vás povede k odpovědi, kterou hledáte. A pokud chcete ušetřit čas a peníze, zajděte s kamarádem na pivo nebo s kamarádkou na dobrou kávu a jednoduše si o tom popovídejte. Myšlenky jsou totiž jedna věc, ale když je začnete formulovat do slov, budete překvapeni, co se o sobě a svých potřebách dozvíte. Ať už tedy využijete kouče, poradce na osobní rozvoj, kamarádku nebo třeba i manžela/manželku, především vnímejte co říkáte jak se u toho cítíte. Dříve či později přijde to úžasné „AHA“, které stojí za to!

Jakmile máme CO a v nejlepším případě také víme PROČ, začínáme měnit realitu a postupně dochází k transformaci – to už je trochu náročnější část, ale pokud máte silnou vůli a pevnou víru, určitě vás „na konci“ čeká krásná výhra. A jaké jsou možnosti poznávání sebe sama, způsoby odkrývání skrytých či vědomých bloků a bolavých emocí, které nás povedou k vysněné změně, tak o tom zase někdy příště…

Přeji vám, aby vaše další dny byly plné uvědomění a postupného poznávání toho, kdo opravdu jste. Pak už jen roztáhněte křídla a leťte………