Dopřejte si ten nejkrásnější VÁNOČNÍ DÁREK

Pamatujete si ještě ty chvíle, kdy jste byli malí? Venku padal sníh a vy jste za oknem netrpělivě vyhlíželi ježíška? Vzpomenete si na to, co jste cítili, na co jste mysleli a co jste si ze srdce přáli? Já vás teď provedu svou dětskou vzpomínkou na jedny VÁNOCE. Když budete pozorně číst, určitě v této vzpomínce najdete také kus sebe.

Když jsem byla malá holka, trávili jsme vždy vánoční svátky u babičky na Moravě. Dodnes vnímám na svém těle všechny ty nádherné emoce a hřejivý pocit Vánoc. Bylo to pro mne úchvatné místo a kouzelné období. Živě se mi vybavuje pohled z okna na zasněženou náves a sněhové vločky, které padaly na vysoký strom ozdobený barevnými světly. Bylo to přímo magické.

Nejúchvatnější na tom však byla skutečnost, že především na tomto místě a v tomto čase jsem dostávala ten nejkrásnější dárek k Vánocům. Dárek, o kterém si odvážím napsat, že si ho přejí všechny děti na celém světě. A nestál vůbec žádné peníze. Zadívala jsem se na oblohu a s velkým vděkem v srdci jsem si v duchu přála: Milý Ježíšku, mohu tyto chvíle prožívat každý den svého života?

A jelikož jsem byla malá holka, měla jsem pocit, že nežádám o nic velkého, vlastně jsem chtěla jen pár „maličkostí“:

JSME SPOLU A JSME V KLIDU

Co jsem v těchto dnech dokázala ocenit ze všeho nejvíce, byla rodinná „soudržnost“ a pohoda. Skutečnost, že jsme všichni spolu, bez „věčných“ hádek a každodenního stresu. Žádné obviňování, žádné vyčítání, nic z toho v tyto dny nebylo přítomno. Jen klid, vyrovnanost a hluboké ticho, které chvílemi příjemně narušovaly vánoční koledy nebo cinkot nádobí z kuchyně.

Vánoce jsou dny, kdy je rodina pohromadě. A pokud patříte mezi ty šťastné, co svou rodinu mají, využijte toho. Nasávejte tuto rodinnou atmosféru všemi částmi vašeho těla a užívejte si každé vzácné minuty, kterou společně prožíváte. Nepovažujme za samozřejmost chvíle, které si zaslouží nejvíce ocenění. Většina z nás se hned začátkem ledna vrátí do zaběhnuté rutiny a do kolotoče povinností – udělejte si proto vaše VÁNOCE natolik kouzelné a plné lásky, abyste z nich mohli ještě dlouhou dobu čerpat.

ČÍM VÍC, TÍM LÍP

Na Vánoce by nikdo neměl být sám. Rodina není nutně jenom maminka, tatínek a děti, rodina je mnohem víc. Pokud máte tedy v okolí někoho, kdo potřebuje vaši blízkost, dopřejte mu ji. Dopřáváte to i sami sobě. To, co nevědomky každodenně předáváte svým dětem, jsou ty nejhlubší hodnoty a vzory, jak se k druhým chováme a komu jsme ochotni pomoci. Co zasejete dnes, později sklidíte. A o Vánocích to platí dvojnásob.

Pokud to jen trochu jde, vyškrtněte ze seznamu povinné návštěvy těch, se kterými se necítíte dobře. Pozvěte naopak ty, kteří vám svou návštěvou zahřejí nejen židli, ale především vaše srdce. Vánoce nejsou o přetvářce, ale o upřímnosti.

 ŠŤASTNÁ MÁMA

Většina maminek na světě se snaží učinit své děti šťastné. Zapomínají však při tom na něco zcela zásadního – sami na sebe. Dítě je nejšťastnější v momentě, kdy vidí šťastnou svoji mámu a samozřejmě také svého tátu. Není krásnějšího pohledu pro dítě než rodiče, kteří se drží v objetí a vysílají tak kolem sebe energii lásky. Já jsem si tento dárek přála pod stromeček každý rok. Pokud tedy maminky můžete, na chvilku se v tom předvánočním maratonu zastavte – Vaše děti ze všeho nejvíce ocení hřejivý úsměv na vaší tváří a vědomí toho, že jste šťastná. Tyto momenty bych tehdy nevyměnila za nic na světě.

 A to je vlastně všechno, nic víc (kromě „normálních“ dárků samozřejmě :-) ), jsem si jako dítě nepřála.

 Vánoční svátky patří mezi nejkrásnější čas v celém roce. Mají totiž kouzelnou moc    –   OTEVÍRAJÍ LIDEM SRDCE. Přinášejí nám pocity štěstí a možnost rozjímání. Probouzí nostalgii, vzpomínky, vytahují na povrch naše sny, touhy a přání. Dávají nám příležitost, abychom si díky těmto emocím uvědomili, co doopravdy od života chceme, co má pro nás význam a o co má smysl usilovat.

Život nám dává každý rok jeden velký DAR – vánoční čas, který přináší hluboké uvědomění toho, o čem život vlastně je. To, že se lidé semknou dohromady a společně prožívají své vlastní štěstí.

Já si moc přeji, aby tyto krásné pocity a chvíle, kdy lidé drží pospolu, neskončily v okamžiku, kdy se otočí list v kalendáři. Přeji nám všem, abychom si tyto chvíle udrželi v srdci a dokázali podle toho i jednat – k sobě samým i k ostatním.

Přeji všem, kdo si své štěstí uvědomují, aby si ho dokázali uchovat. Těm, co ho stále hledají, aby ho hledali na správném místě a co nejdříve ho našli. Přeji nám všem krásné VÁNOCE……