6 největších ZABIJÁKŮ při honbě za štěstím

To, co člověka dělá šťastným je skutečnost, že dostatečně poznal sám sebe. Své potřeby, touhy, to co mu dělá dobře nebo naopak to, co mu dobře nedělá a může se tomu vyvarovat. Když člověk pozná sám sebe, může být šťastný. Nicméně cesta za sebepoznáním je někdy velká dřina. Stejně jako úspěšný sportovec musí každodenně trénovat, ten samý výkon je důležité podat, když pracujeme se svým vnitřním světem. Výsledek stojí za to – pocit naplnění, štěstí a především silné vědomí toho, že jsem pánem svého života. Uvědomění, že víte, co chcete a víte, jak toho dosáhnout.

Za poslední dobu jsem poznala spoustu odvážných lidí, kteří se rozhodli něco ve svém životě změnit. Ale potkala jsem i ty, kteří to chtěli vzdát.  Pojďme se tedy společně podívat, co jsou ti „zabijáci“, kteří zdánlivě brání v našem štěstí.

 1. ZAHLCENOST INFORMACEMI

Dnešní doba přeje osobnímu růstu a sebepoznání. Hrne se to na nás ze všech stran. Nicméně někdy právě vysoká nabídka může být velkým nepřítelem. Znáte to – někdy méně je více. Člověk tráví spoustu času čtením motivačních článků na internetu, sleduje webináře, videa slibující úspěch a jiné současné vychytávky. Všechny tyto „věci“ jsou fajn, dá se tam opravdu najít spousta inspirace a užitečných informací. Má to však jedno velké ALE.

Odpovězte si teď upřímně na jednu velice důležitou otázku: Kolik času trávíte aktivitami popsanými výše a poměrně k tomuto času kolik změn ve svém životě uděláte? Jak moc efektivně tyto informace dokážete ve svém životě využít k tomu, abyste udělali váš život nebo život někoho jiného šťastnějším? Vidíte ve svém životě výrazné posuny? Pokud jste si odpověděli na některou z těchto otázek ANO, tak skvělé – moc vám gratuluji, je to důkazem toho, že nemarníte svým časem. Pokud je to však o tom, že nad většinou článků nebo knih jen souhlasně pokýváte hlavou, v duchu se zasníte nad tím krásným pocitem štěstí, poté však knihu zavřete a žijete dál svůj život beze změny, pak sami zvažte, jaký to má pro vás význam.

Pamatujte, že jediný způsob, jak můžete ve svém životě něco změnit je to, že ještě dnes uděláte něco jinak.

 2. NETRPĚLIVOST

Je přirozené, že ve chvíli, kdy si člověk uvědomí, že něco v jeho životě nefunguje tak, jak má, chce okamžitou změnu. Především lidé, kteří se sebou pracují ve veliké hloubce, vnímají, že se chtějí od svých nezdravých emocí a myšlenkových vzorců co nejrychleji osvobodit. Ale v této oblasti to funguje stejně jako s jídlem. Když máte hlad, můžete se buď rychle zaplácnout hamburgerem ze stánku, nebo si počkáte na to, až si sami uvaříte kvalitní zdravé jídlo. Jednoduše zajít si např. ke kartářce, na koučink či terapii, strávit tam hodinu a myslet si, že se mi hned vše změní k dokonalosti, není úplně správné očekávání.

Vše je proces, stejně jako musí uzrát dobré víno, musí uzrát i vaše myšlenky, vaše vnímání sebe samých i reality kolem vás. Nepachtěte se po rychlém „zisku“. Vědomě, krůček po krůčku si nastavujte ve svém životě rovnováhu. Opravdu zde platí staré známé pořekadlo „trpělivost růže přináší“.

3. POROVNÁVÁNÍ SE

Nikdy sami sebe neporovnávejte s ostatními – odradí vás to, demotivuje, přivodí vám to pocity méněcennosti. Každý má své tempo, a přestože se může zdát, že někdo je už ve svém vnímání a životě hodně daleko, stačí, abyste udělali jeden jediný krok novým směrem, a vyhodí vás to na míle kupředu.

Respektujte své tempo, respektujte své možnosti, vy nejlépe znáte sami sebe. Důležité je, že už víte, co v životě chcete a že jste pro to ochotni něco udělat. Život už vás navede dál. Uvědomte si, že jste v pořádku přesně tak, jak jste!

 4. PŘEDÁVÁNÍ ZODPOVĚDNOSTI

Nikdo a nic vás z vašeho problému nevytáhne. Koučové, poradci, terapeuti nebo knihy jsou pouze nástroje, pouze průvodci na vaší cestě za sebepoznáním. Pokud do toho však nevložíte sami sebe, neuspějete. Vy jste zodpovědní za svůj vlastní úspěch. Vy jste ti, kdo mohou udělat změnu ve svém vlastním životě. A když vidím ty výsledky druhých lidí, co vše je možné dokázat, pak není pochyb, že když budete hodně chtít, pak to rozhodně dokážete i VY!

 5. NEDŮVĚRA VE VÝSLEDEK (v sebe sama)

Nedůvěra ve své schopnosti, v sebe sama, snad největší zabiják všech snů a tajných přání. Důležité je zaměřit pozornost na to, co z celého srdce chceme a za čím jdeme. A ať se na naší cestě děje cokoliv, je zapotřebí tiše důvěřovat v proces a v sebe samotné. Nechtějme hned změnit vše k dokonalosti. Stačí, když na začátku rozsvítíte úplně malinké světýlko, přihazovat polínka do ohýnku ve formě malých úspěchů budete postupně, krůček za krůčkem. Pište si dosažené úspěchy třeba do deníku, až na vás přijdou pochyby, lehce si připomenete, které „vrcholy“ jste již zdolali.

 6. NEOCHOTA SE ZMĚNIT

Může to znít paradoxně, ale opravdu je poměrně hodně lidí, kteří ve své podstatě nechtějí pomoc, chtějí být obětí. Toto jsou většinou podvědomé vlivy, které na člověka působí, a přestože je zde dávám na poslední místo, jsou zabijákem číslo 1. Jakmile tito lidé narazí na skutečnost, že musí ve svém životě něco změnit, už nejdou dál, nedokáží to, prostě nechtějí. Nikdo se nedá soudit, jelikož za potřebnou změnou je obrovský strach a některým je prostě jen fajn být ve stavu „život je těžký“ a v této pozici zůstat. Rozhodnutí, jak naložíte se svým životem, je na každém z vás. Dříve než tedy začnete utrácet za různé kurzy, semináře či terapeuty ujasněte si, zda chcete své problémy jen sdílet nebo se s nimi vypořádat. Je to jen a jen na VÁS.

Cesta za štěstím a spokojeným životem tedy nevede jen přes krásné cesty plné květin. Je to cesta pro odvážné. Pro ty, kdo jsou připraveni čelit výzvám a jsou ochotni přijmout zodpovědnost za svůj vlastní život. VÁŠ ŽIVOT!

A nezapomeňte, že největší tma je vždy před úsvitem, proto se nikdy nevzdávejte.